Programm & Tickets GRTN22

Bands 2007–2020



* Gewinner*innen Waldbühne Live Contest

2020

*Biandapid, Jaël, *M'Ghadi, Murphy, Pablo Nouvelle (Solo), Ta’Shan, *The Wise Fools, Tommy Vercetti, Tompaul, True, *Tshanda

2019

Anna Rossinelli, Baze, Big Zis, Black Sea Dahu, *Gina Été, Klaus Johann Grobe, Ikan Hyu, JulDem, *Landro, Manillio, Marius Bear, Mnevis, Monumental Men, Nativ, *Rooftop Sailors, Steiner & Madlaina, *Thirty-Thr33, Velvet Two Stripes, Yokko

2018

*Ayu, *Bell Baronets, Chaostruppe, Churchhill, Crimer, James Gruntz, KT Gorique, Pablo Nouvelle, Pat Burgener, *Pato, Saint City Orchestra, Steff La Cheffe, Stereo Luchs & The Scrucialists, The Cavers, The Gardener & The Tree, The Two, Tobias Carshey, Troubas Kater, *Wintershome

2017

*All To Get Her, Al Pride, Amacher & Band, Bonaparte, Dabu Fantastic, Death By Chocolate, From Kid, *Jessiquoi, *Karavann, Len Sander, Mario Batkovic & Guests, Nemo, Panda Lux, Pedestrians, *Sophie Louise, S.O.S., Trust, Veronica Fusaro, Who’s Panda

2016

Anna Känzig, Baschi, Faber, Halunke, Hecht, Klaus Johann Grobe, *Les Touristes, *Major B., Manillio, *Marius Bär, Nickless, Pablopolar, Pullup Orchestra, The Chikitas, The Tequila Boys, *The Two Romans, Troubas Kater, Yokko

2015

Baba Shrimps, *Call Me Ramsey, Chlyklass, Damian Lynn, Eldorado FM, End, *Frank Powers, *Gion Stump & The Lighthouse Project, Hobbitz (Kaiser & Dimitri), James Gruntz, Kummerbuben, *Memory of an Elephant, Mimiks, Müslüm, Open Season, Pablo Nouvelle, Stefanie Heinzmann, Undiscovered Soul

2014

Baum, Bubi Eifach, Büne Huber & Meccano Destructif Commando, Death by Chocolate, Ekat Bork, Hathors, Ira May & The Seasons, *Iwan Petrowitsch, Jeans for Jesus, Kadebostany, Klischée & Band, Lo & Leduc, *Make Plain, Rival Kings, Skor, Stiller Has, *The Gardener & The Tree, *Vonation

2013

Alvin Zealot, *Cachét, Carrousel, *Damian Lynn, Dezmond Dez & Band, *Dirty Sound Magnet, Kyasma, Luca Little, Luk von Bergen, Lunik, Manillio & Band, Müslüm, Slag in Cullet, Steff La Cheffe, The Animen, *The Drops, We invented Paris, Zeno

2012

Abu, Anna Aaron, Bastian Baker, Copy & Paste, *Death by Chocolate, James Gruntz, Knackeboul, Labrador City, Liricas Analas, Lo & Leduc feat. Pacomé, *Monophon, Pablopolar, Plüsch, *The Birthday Girls, *The Clowns, Tim & Puma Mimi, Traktorkestar, Webba

2011

77 Bombay Street, 7 Dollar Taxi, Baze, Bubble Beatz, Caroline Chevin, Daliah, Das Pferd, *Dead Bunny, Destilacija, *Flat Noise Bag, Halunke, *Hot Running Blood, Junes, Pamela Mendez, The Bianca Story, The Rambling Wheels, Tommy Vercetti, *Trashy Lullabies

2010

Chica Torpedo, Da Sign & The Opposite, Filewile, Groombridge, Gustav, Lea Lu, Lee Everton & The Scrucialists, Les Yeux Sans Visage, My Heart Belongs To Cecilia Winter, Navel, *Red Shoes, Steff La Cheffe, Stevans, Strozzini, *Swatka City, The Tequila Boys, Tsigan, *Undiscovered Soul

2009

Bonaparte, Churchhill, Da Cruz, Delilahs, Electric Blanket, Eluveitie, *Familie Gantenbein, Heidi Happy, Henrik Belden, *Loose Connection, Männer am Meer, Marius Tschirky, *New Jack, *Phanamanation, Redcharly, Solange La Frange, The Gamebois, Wurzel5

2008

Adrian Solo, Adrian Stern, Aloan, Bettermondays, Choo Choo, Draven, Gianni Spano, Kummerbuben, Les Trois Suisses, Marvin, MiNa feat. Mich Gerber, Nils Burri & Band, Philipp Fankhauser, Ray Wilko, Slam & Howie, Slimboy, The Corleons, Tight Finks

2007

6er Gascho, Backslash, Baze unplugged feat. Secondo, Bligg & Band, Brothertunes, Fiji, Gaugehill, Gimma & Band, Hillbilly Moon Explosion, Jones, Magicrays, Maury, My Name Is George, Pegasus, The Delilahs, The Young Gods, Tomazobi, Weyermann